FANDOM


This blog is for everything relating to Redvivor.

Seasons

# Season Location Tribe(s) Winner Runner(s)-Up
1 Redvivor Philippines 2 Caramoan,
Camarines Sur,
Philippines
     Matsing-along Marco Redvivor Sue
BadAsp
1 Jury Vote
Philippines
03-31-13
Marco
Nalyd Renrut
3 Jury Votes
2 Redvivor Panama Pearl Islands,
Panama
     Boston Rob Gia Redvivor Stewart
Owenandheatherfan
2 Jury Votes
Mary
Toadgamer80
1 Jury Vote
Panama
05-25-13
Gia
Sunslicer2
3 Jury Votes
3 Redvivor 3 Herbert River
at Goshen Station,
Queensland,
Australia
     Barramundane Brenda Redvivor Angel
Dakotacoons
1 Jury Vote
DudePerfect
SpaceWeather
0 Jury Votes
Australia
09-29-13
Brenda
COKEMAN11
4 Jury Votes
4 Test Logo Koror, Palau      Ongael
     Peleliu
     *SWAYS*
Vince Redvivor Noah
Owenandheatherfan
1 Jury Vote
Reddy vs Fire
10-25-13
Vince
SpaceWeather
4 Jury Votes
5 Hawaii Lanai,
Hawaii,
United States
     Kahului
     Lihue
     Honolunaris
Marianne Redvivor Jack
Ginga Ninja Jack
2 Jury Votes
WhiterunGuard
EnTrey
1 Jury Vote
Hawaii
12-21-13
Marianne
Toadgamer80
3 Jury Votes
6 Redvivor China Zhelin,
Jiujiang,
Jiangxi,
China
     Fei Wrong
     Zhan Who?
     CHRISTINE
Mercy Redvivor Dark Horse
COKEMAN11
2 Jury Votes
China
02-01-14
Mercy
1dra7
5 Jury Votes
7 All Stars Jalapão,
Tocantins,
Brazil
     Forçççaa
     Jala-Pãoah
     Tim Burton
     Ezekiel's Bitches
Ezekiel Redvivor Marianne
Toadgamer80
3 Jury Votes
Marisa
Shadowgeoff
0 Jury Votes
All-Stars
03-01-14
Ezekiel
Mister.. E.
4 Jury Votes
8 RedvivorIndia Indraviti
National Park,
Chhattisgarh,
India
     Mambok
     Wasai
     FGALV
Kris Redvivor Poussey
Owenandheatherfan
0 Jury Votes
Taystee
COKEMAN11
0 Jury Votes
India
05-10-14
Kris
That Epic
5 Jury Votes
9 RedvivorAngola Quiçama
National Park,
Bengo,
Angola
     Idoso-What?
     Mediocre
     Chica Fuerte
Fauna Redvivor2 Aphrodite
BrunoSomebody
3 Jury Votes
Angola
06-13-14
Fauna
Shadowgeoff
4 Jury Votes
10 Sweden Björnlandet
National Park,
Västerbotten,
Sweden
     Axel
     Squishy
     Svard
     E.V.I.L.
Zac Redvivor Dexter
BrunoSomebody
0 Jury Votes
Lumpy
1dra7
0 Jury Votes
Sweden
07-17-14
Zac
Mroddy
7 Jury Votes
11 Redvivor RI Manuel Antonio
National Park,
Costa Rica
     Canjear
     Vengar
     BROGRAM™
Chadrick Redvivor Fortune-Teller
Shadowgeoff
3 Jury Votes
Redemption Island
08-16-14
Chadrick
Thebiggesttdifan
4 Jury Votes
12 Redvivor Egypt Siwa Oasis,
Egypt
     Horus
     Ra
     SPP
Ivy Redvivor SleepingBeauty
1dra7
0 Jury Votes
Egypt
09-20-14
Ivy
Owenandheatherfan
7 Jury Votes
13 Redvivor Cook Islands Aitutaki,
Cook Islands,
New Zealand
     Aitu
     Hiki
     Puka
     Raro
     AIDS
Consuela Redvivor Sugar
1dra7
2 Jury Votes
Cook Islands
01-02-15
Consuela
Ashley Hikari
6 Jury Votes
14 FvF Pindus
National Park,
Epirus,
Greece
     Dr. Zeus
     Google Chronos
     R'hllor's Hoes
Linus Redvivor Fauna
Shadowgeoff
2 Jury Votes
Lindsay
1dra7
0 Jury Votes
Greece
02-07-15
Linus
Nduke
5 Jury Votes
15 Redvivor 15 Rapa Nui
National Park,
Easter Island
     Nui
     Rapa
     Spice of Life
Rodney Redvivor Roy
Toadgamer80
2 Jury Votes
Alissa
Indi26
1 Jury Vote
Easter Island
04-05-15
Rodney
Avery FireFlame
3 Jury Votes
16 Redvivor Chad Zakouma
National Park,
Chad
     Borkoops
     Kanem
     So Long
Redvivor Carolyn Brock
Ashley Hikari
1 Jury Vote
Leah
GhostNoises
1 Jury Vote
Chad
06-01-15
Carolyn
1dra7
3 Jury Votes
17 SC Japan Yakushima,
Japan
     Eiko
     Shokan
     ICONIC
Midge Redvivor Jaxdrown
That Epic
3 Jury Votes
Japan
07-09-15
Midge
Shadowgeoff
4 Jury Votes
18 RedvivorPeru Manú National
Park, Madre de
Dios, Peru
     LimA Hayley Redvivor Chris
EnTrey
2 Jury Votes
Peru
08-14-15
Hayley
AudreyBeckyBB17Fan
3 Jury Votes
19 Redvivor NZ Kahurangi
National Park,
New Zealand
     Mana
     Whakapapa
     The Kappening
Dril Redvivor Tronald
NateNJ14
1 Jury Vote
Kimmi
1dra7
0 Jury Votes
New Zealand
12-06-15
Dril
Thebiggesttdifan
4 Jury Votes
20 Redvivor Cagayan Palaui Island,
Cagayan,
Philippines
     Manila
     Quezon
     Grahame
Redvivor Liz Nick
Owenandheatherfan
2 Jury Votes
Cagayan
03-26-16
Liz
1dra7
3 Jury Votes
21 Canada Jasper National
Park, Alberta,
Canada
     Jepsen
     Trudeau
     Wade
     IT'S WARIO TIME!
Jon Redvivor Debbie
Toadgamer80
2 Jury Votes
Joe
Mister.. E.
0 Jury Votes
Canada
06-03-16
Jon
Muffine
5 Jury Votes
22 Portugal Peneda-Gerês
National Park,
Norte, Portugal
     Aveiro FireFlame
     Braga Somebody
     TWM
NotRhonda Redvivor Tobias
Ben109
2 Jury Votes
Tynnyfer
COKEMAN11
0 Jury Votes
Portugal
09-04-16
NotRhonda
Rhonda
4 Jury Votes
23 Mamanuca Mamanuca
Islands, Fiji
     Malolo
     Vomo
     MNC
HW Hunter
COKEMAN11
1 Jury Vote
Randy
Thebiggesttdifan
1 Jury Vote
Mamanuca
05-28-17
HornyWidow
BrunoSomebody
3 Jury Votes
24 GC Mamanuca
Islands, Fiji
     Nukunuca
     Teamana
     #LegendsOnly
Redvivor Tinsley Ezekiel
Mister.. E.
3 Jury Votes
Chadrick
Thebiggesttdifan
1 Jury Vote
Game Changers
07-14-17
Tinsley
GhostNoises
4 Jury Votes

     This season featured returning players from prior seasons.

Castaways

Castaway Season Overall
Finish
Status
Zane
Thebiggesttdifan
Philippines 9th Place Pre-Jury
TeddyRoosevelt
Survivor321
Philippines 8th Place Pre-Jury
Satan
Owenandheatherfan
Philippines 7th Place Jury Member
Matt
That Epic
Philippines 6th Place Jury Member
Mike&Richard
Mister.. E.
Philippines 5th Place Jury Member
Luna
Avery FireFlame
Philippines 4th Place N/A
CARL
1dra7
Philippines 3rd Place Jury Member
Sue
BadAsp
Philippines Runner-Up Finalist
Marco
Nalyd Renrut
Philippines Sole Redvivor Finalist
TaylorSwift
1dra7
Panama 10th Place Pre-Jury
RicNelson
COKEMAN11
Panama 9th Place Pre-Jury
PhillShapperds
BrunoSomebody
Panama 8th Place Jury Member
TownCrier
Thebiggesttdifan
Panama 7th Place Jury Member
Riley
Solarrion
Panama 6th Place Jury Member
Dr.Spaceman
EnTrey
Panama 5th Place Jury Member
SaisonMarguerite
Fann Y. Fiction the 2010th
Panama 4th Place Jury Member
MarySartain
Toadgamer80
Panama 2nd Runner-Up Finalist
Jury Member
Stewart
Owenandheatherfan
Panama Runner-Up Finalist
GiaMarchetti
Sunslicer2
Panama Sole Redvivor Finalist
MyraSartain
BrunoSomebody
Australia 14th Place Pre-Jury
Gob
Nalyd Renrut
Australia 13th Place Pre-Jury
Drew
Luckyyy
Australia 12th Place Pre-Jury
YellowPikmin
Sunslicer2
Australia 11th Place Pre-Jury
OmegleMonster
Avery FireFlame
Australia 10th Place Pre-Jury
Slurpie
Owenandheatherfan
Australia 9th Place Jury Member
RussellHantz
EnTrey
Australia 8th Place Jury Member
Carter
Ben109
Australia 7th Place Jury Member
Midge
Shadowgeoff
Australia 6th Place Jury Member
Norwood
Mister.. E.
Australia 5th Place Jury Member
Merudjina
NateNJ14
Australia 4th Place Jury Member
DudePerfect
SpaceWeather
Australia 2nd Runner-Up Finalist
Angel
Dakotacoons
Australia Runner-Up Finalist
BrendaCaramoan
COKEMAN11
Australia Sole Redvivor Finalist
TeddyRoosevelt
Survivor321 - Philippines
Reddy vs Fire 12th Place Pre-Jury
Sue
BadAsp - Philippines
Reddy vs Fire 11th Place Pre-Jury
RicNelson
COKEMAN11 - Panama
Reddy vs Fire 10th Place Pre-Jury
Johnny
NateNJ14
Reddy vs Fire 9th Place Pre-Jury
Yakko
That Epic
Reddy vs Fire 8th Place Jury Member
Relic
JERealize
Reddy vs Fire 7th Place N/A
Yejide
Sunslicer2
Reddy vs Fire 6th Place Jury Member
TownCrier
Thebiggesttdifan - Panama
Reddy vs Fire 5th Place Jury Member
Mike&Richard
Mister.. E. - Philippines
Reddy vs Fire 4th Place Jury Member
MyraSartain
BrunoSomebody - Australia
Reddy vs Fire 3rd Place Jury Member
Noah
Owenandheatherfan
Reddy vs Fire Runner-Up Finalist
Vince
SpaceWeather
Reddy vs Fire Sole Redvivor Finalist
Betsy
N/A
Hawaii 12th Place Pre-Jury
Ezekiel
Mister.. E.
Hawaii 11th Place Pre-Jury
LadyMacbeth
COKEMAN11
Hawaii 10th Place Pre-Jury
Nickelback
NateNJ14
Hawaii 9th Place Jury Member
KatEdorsson
Thebiggesttdifan
Hawaii 8th Place Jury Member
Tristan
Fann Y. Fiction the 2010th
Hawaii 7th Place Jury Member
InesBrasil
BrunoSomebody
Hawaii 6th Place Jury Member
GillianLarson
LongLiveLion
Hawaii 5th Place Jury Member
Marisa
Shadowgeoff
Hawaii 4th Place Jury Member
WhiterunGuard
EnTrey
Hawaii 2nd Runner-Up Finalist
Jack
Ginga Ninja Jack
Hawaii Runner-Up Finalist
MarianneSveen
Toadgamer80
Hawaii Sole Redvivor Finalist
Toddler
NateNJ14
China 14th Place Pre-Jury
Lavender
LongLiveLion
China 13th Place Pre-Jury
VerucaSalt
Dakotacoons
China 12th Place Pre-Jury
ITzGoAtz
Sliemy1
China 11th Place Pre-Jury
Probst109
Ben109
China 10th Place Pre-Jury
Michael
Thebiggesttdifan
China 9th Place Jury Member
Christine
Toadgamer80
China 8th Place Jury Member
IsadoraSmall
Shadowgeoff
China 7th Place Jury Member
GinaMarieZimmerman
Nduke
China 6th Place Jury Member
ColeClemence
Avery FireFlame
China 5th Place Jury Member
SarahGale
Sunslicer2
China 4th Place Jury Member
MarieAntoinette
Jaxswim
China 3rd Place Jury Member
DarkHorse
COKEMAN11
China Runner-Up Finalist
Mercy
1dra7
China Sole Redvivor Finalist
Jack
Ginga Ninja Jack - Hawaii
All-Stars 15th Place Pre-Jury
Probst109
Ben109 - China
All-Stars 14th Place Pre-Jury
MarieAntoinette
Jaxswim - China
All-Stars 13th Place Pre-Jury
ColeClemence
Avery FireFlame - China
All-Stars 12th Place Pre-Jury
Satan
Owenandheatherfan - Philippines
All-Stars 11th Place Pre-Jury
Mercy
1dra7 - China
All-Stars 10th Place Jury Member
Vince
SpaceWeather - Reddy vs Fire
All-Stars 9th Place Jury Member
Matt
That Epic - Philippines
All-Stars 8th Place Jury Member
SaisonMarguerite
Fann Y. Fiction the 2010th - Panama
All-Stars 7th Place Jury Member
BrendaCaramoan
COKEMAN11 - Australia
All-Stars 6th Place Jury Member
GiaMarchetti
Sunslicer2 - Panama
All-Stars 5th Place Jury Member
PhillShapperds
BrunoSomebody - Panama
All-Stars 4th Place Jury Member
Marisa
Shadowgeoff - Hawaii
All-Stars 2nd Runner-Up Finalist
MarianneSveen
Toadgamer80 - Hawaii
All-Stars Runner-Up Finalist
Ezekiel
Mister.. E. - Hawaii
All-Stars Sole Redvivor Finalist
Eli
That Epic
India 11th Place Pre-Jury
Melli
LongLiveLion
India 10th Place Pre-Jury
Soric
Sunslicer2
India 9th Place Pre-Jury
Winona
Shadowgeoff
India 8th Place Jury Member
Sexygirlxo
1dra7
India 7th Place Jury Member
Carpe-Diem
Solarrion
India 6th Place Jury Member
Melisandre
BrunoSomebody
India 5th Place Jury Member
Tinsley
GhostNoises
India 4th Place Jury Member
Taystee
COKEMAN11
India Co-Runner-Up Finalist
Poussey
Owenandheatherfan
India Co-Runner-Up Finalist
Kris
That Epic
India Sole Redvivor Finalist
Naia
Sunslicer2
Angola 13th Place Pre-Jury
Nano
Death WarMachine
Angola 12th Place Pre-Jury
Celia
Fann Y. Fiction the 2010th
Angola 11th Place Pre-Jury
Isis
That Epic
Angola 10th Place Pre-Jury
Alfe
Red Panda 5
Angola 9th Place Jury Member
ClaireClemence
Avery FireFlame
Angola 8th Place Jury Member
GloriaMendoza
Owenandheatherfan
Angola 7th Place Jury Member
Bluedude
EnTrey
Angola 6th Place Jury Member
Maritza
COKEMAN11
Angola 5th Place Jury Member
Dionysus
Nalyd Renrut
Angola 4th Place Jury Member
Marianna
GhostNoises
Angola 3rd Place Jury Member
Aphrodite
BrunoSomebody
Angola Runner-Up Finalist
Fauna
Shadowgeoff
Angola Sole Redvivor Finalist
Jaxdrown
That Epic
Sweden 18th Place Pre-Jury
Watson
FameFlame
Sweden 17th Place Pre-Jury
YogaJones
GhostNoises
Sweden 16th Place Pre-Jury
ApocalypseMeow
Ben109
Sweden 15th Place Pre-Jury
Matsuma
Sunslicer2
Sweden 14th Place Pre-Jury
Wes
NateNJ14
Sweden 13th Place Pre-Jury
Sheila
Death WarMachine
Sweden 12th Place Pre-Jury
Fig
Avery FireFlame
Sweden 11th Place Pre-Jury
MelaineMartinez
Red Panda 5
Sweden 10th Place Jury Member
DeeDee
LongLiveLion
Sweden 9th Place Jury Member
Dakota
EnTrey
Sweden 8th Place Jury Member
Eglantine
Fann Y. Fiction the 2010th
Sweden 7th Place Jury Member
Alextvmm
Thebiggesttdifan
Sweden 6th Place Jury Member
Max
Mister.. E.
Sweden 5th Place Jury Member
Rodney
Shadowgeoff
Sweden 4th Place Jury Member
Lumpy
1dra7
Sweden Co-Runner-Up Finalist
Dexter
BrunoSomebody
Sweden Co-Runner-Up Finalist
Zac
Mroddy
Sweden Sole Redvivor Finalist
CalebReynolds
That Epic
Redemption Island 13th Place Pre-Jury
Jay
JERealize
Redemption Island 12th Place Pre-Jury
Oliver
Avery FireFlame
Redemption Island 11th Place Pre-Jury
MeghanTrainor
NateNJ14
Redemption Island 10th Place Pre-Jury
Lindsay
1dra7
Redemption Island 9th Place Jury Member
GenevievePearson
Sunslicer2
Redemption Island 8th Place Jury Member
KimKardashian
Nduke
Redemption Island 7th Place Jury Member
Randy
EnTrey
Redemption Island 6th Place Jury Member
RonnieRadke
Toadgamer80
Redemption Island 5th Place Jury Member
Lightning
Mister.. E.
Redemption Island 4th Place Jury Member
AlexVause
Owenandheatherfan
Redemption Island 3rd Place Jury Member
Fortune-Teller
Shadowgeoff
Redemption Island Runner-Up Finalist
Chadrick
Thebiggesttdifan
Redemption Island Sole Redvivor Finalist
JoffreyBaratheon
BrunoSomebody
Egypt 14th Place Pre-Jury
Nigel
NateNJ14
Egypt 13th Place Pre-Jury
VictoriaRafaeli
Nduke
Egypt 12th Place Pre-Jury
Rapunzel
Solarrion
Egypt 11th Place Pre-Jury
SenileTrainer
Ben109
Egypt 10th Place Pre-Jury
Pete
Sunslicer2
Egypt 9th Place Jury Member
IsterMe
Thebiggesttdifan
Egypt 8th Place Jury Member
Laura
Shadowgeoff
Egypt 7th Place Jury Member
Elizabeth
COKEMAN11
Egypt 6th Place Jury Member
Avery
Avery FireFlame
Egypt 5th Place Jury Member
Cristina
Toadgamer80
Egypt 4th Place Jury Member
Fedora
Mister.. E.
Egypt 3rd Place Jury Member
SleepingBeauty
1dra7
Egypt Runner-Up Finalist
Ivy
Owenandheatherfan
Egypt Sole Redvivor Finalist
JanetSnakehole
Owenandheatherfan
Cook Islands 16th Place Pre-Jury
Kassi
LongLiveLion
Cook Islands 15th Place Pre-Jury
PrinceCharming
That Epic
Cook Islands 14th Place Pre-Jury
David
NateNJ14
Cook Islands 13th Place Pre-Jury
WeeabooTodd
Mister.. E.
Cook Islands 12th Place Pre-Jury
Conroy
Avery FireFlame
Cook Islands 11th Place Pre-Jury
VISIGHOST
Ben109
Cook Islands 10th Place Jury Member
Princess Ribbit
Mroddy
Cook Islands 9th Place Jury Member
Danbk
OHF's Brother
Cook Islands 8th Place Jury Member
SpaceWeather
SpaceWeather
Cook Islands 7th Place Jury Member
PokemonFanboy
KvngDragon
Cook Islands 6th Place Jury Member
Linus
Nduke
Cook Islands 5th Place Jury Member
Claire
BrunoSomebody
Cook Islands 4th Place Jury Member
AnitaSuarez
Thebiggesttdifan
Cook Islands 3rd Place Jury Member
Sugar
1dra7
Cook Islands Runner-Up Finalist
Consuela
Ashley Hikari
Cook Islands Sole Redvivor Finalist
RudePoet
Ben109
Greece 16th Place Pre-Jury
Avery
Avery FireFlame - Egypt
Greece 15th Place Pre-Jury
Marianna
GhostNoises - Angola
Greece 14th Place Pre-Jury
RedRidingHood
That Epic
Greece 13th Place Pre-Jury
Ginger
Jaxswim
Greece 12th Place Pre-Jury
RussellHantz
EnTrey - Australia
Greece 11th Place Pre-Jury
IronSheik
NateNJ14
Greece 10th Place Jury Member
Max
Mister.. E. - Sweden
Greece 9th Place Jury Member
Mahk
Thebiggesttdifan
Greece 8th Place Jury Member
Melisandre
BrunoSomebody - India
Greece 7th Place Jury Member
HolySpirit
LongLivelion
Greece 6th Place Jury Member
Liam
Solarrion
Greece 5th Place Jury Member
TophBeiFong
Ashley Hikari
Greece 4th Place Jury Member
Lindsay
1dra7 - Redemption Island
Greece 2nd Runner-Up Finalist
Fauna
Shadowgeoff - Angola
Greece Runner-Up Finalist
Linus
Nduke - Cook Islands
Greece Sole Redvivor Finalist
Dinosaur
Owenandheatherfan
Easter Island 12th Place Pre-Jury
Xanthippe
COKEMAN11
Easter Island 11th Place Pre-Jury
Wesley
Thebiggesttdifan
Easter Island 10th Place Pre-Jury
Tyler
EnTrey
Easter Island 9th Place Jury Member
MirandaSings
Ashley Hikari
Easter Island 8th Place Jury Member
Martha
Mister.. E.
Easter Island 7th Place Jury Member
RomanianDancer
1dra7
Easter Island 6th Place Jury Member
Grace
NateNJ14
Easter Island 5th Place Jury Member
KimSpradlin
That Epic
Easter Island 4th Place Jury Member
Alissa
Indi26
Easter Island 2nd Runner-Up Finalist
Roy
Toadgamer80
Easter Island Runner-Up Finalist
RodneyLavoie
Avery FireFlame
Easter Island Sole Redvivor Finalist
Fletcher
Avery FireFlame
Chad 12th Place Pre-Jury
Unpredictable
KvngDragon
Chad 11th Place Pre-Jury
TwilightFan
Sunslicer2
Chad 10th Place Pre-Jury
PetitionRedvivor
SpaceWeather
Chad 9th Place Pre-Jury
MakotoNaegi
Ginga Ninja Jack
Chad 8th Place Jury Member
SoKim
Owenandheatherfan
Chad 7th Place Jury Member
Seinfeld
EnTrey
Chad 6th Place Jury Member
ShirinOskooi
BrunoSomebody
Chad 5th Place Jury Member
Cathy
Nduke
Chad 4th Place Jury Member
Leah
GhostNoises
Chad Co-Runner-Up Finalist
Brock
Ashley Hikari
Chad Co-Runner-Up Finalist
CarolynRivera
1dra7
Chad Sole Redvivor Finalist
Dr.Spaceman
EnTrey - Panama
Japan 15th Place Pre-Jury
TaylorSwift
1dra7 - Panama
Japan 14th Place Pre-Jury
TophBeiFong
Ashley Hikari - Greece
Japan 13th Place Pre-Jury
Lightning
Mister.. E. - Redemption Island
Japan 12th Place Pre-Jury
IsterMe
Thebiggesttdifan - Egypt
Japan 11th Place Pre-Jury
Christine
Toadgamer80 - China
Japan 10th Place Pre-Jury
ApocalypseMeow
Ben109 - Sweden
Japan 9th Place Jury Member
Fig
Avery FireFlame - Sweden
Japan 8th Place Jury Member
Cathy
Nduke - Chad
Japan 7th Place Jury Member
ShirinOskooi
BrunoSomebody - Chad
Japan 6th Place Jury Member
SarahGale
Sunslicer2 - China
Japan 5th Place Jury Member
Tinsley
GhostNoises - India
Japan 4th Place Jury Member
GloriaMendoza
Owenandheatherfan - Angola
Japan 3rd Place Jury Member
Jaxdrown
That Epic - Sweden
Japan Runner-Up Finalist
Midge
Shadowgeoff - Australia
Japan Sole Redvivor Finalist
Cuddles
GhostNoises
Peru 9th Place Pre-Jury
Tonton
Sunslicer2
Peru 8th Place Pre-Jury
PrettyLittleLiar
Owenandheatherfan
Peru 7th Place Jury Member
TypicalAshChar
Ashley Hikari
Peru 6th Place Jury Member
VanessaRousso
That Epic
Peru 5th Place Jury Member
Yana
Shadowgeoff
Peru 4th Place Jury Member
JuanRicardo
BrunoSomebody
Peru 3rd Place Jury Member
ChrisChristie
EnTrey
Peru Runner-Up Finalist
HayleyKeel
AudreyBeckyBB17Fan
Peru Sole Redvivor Finalist
AnotherBitch
Rhonda the stalker fan!
New Zealand 13th Place Pre-Jury
NevilleLandless
That Epic
New Zealand 12th Place Pre-Jury
JohnDalton
EnTrey
New Zealand 11th Place Pre-Jury
DanNicky
Owenandheatherfan
New Zealand 10th Place Pre-Jury
ChanelOberlin
Jaxswim
New Zealand 9th Place Jury Member
Pengai
Mroddy
New Zealand 8th Place N/A
AngelicaTuring
COKEMAN11
New Zealand 7th Place Jury Member
CieraEastin
Nduke
New Zealand 6th Place Jury Member
RupertBoneham
Toadgamer80
New Zealand 5th Place Jury Member
Millicent
Ashley Hikari
New Zealand 4th Place Jury Member
KimmiKappenberg
1dra7
New Zealand 2nd Runner-Up Finalist
TronaldDump
NateNJ14
New Zealand Runner-Up Finalist
Dril
Thebiggesttdifan
New Zealand Sole Redvivor Finalist
SelenaGomez
XxLucinaFTWxX
Cagayan 11th Place Pre-Jury
CarynGroedel
Izzynoah12
Cagayan 10th Place Pre-Jury
MichelleYi
OstianWendy
Cagayan 9th Place Pre-Jury
ThinKing
EnTrey
Cagayan 8th Place Jury Member
realDonaldTrump
NateNJ14
Cagayan 7th Place Jury Member
MarcoRubio
Thebiggesttdifan
Cagayan 6th Place Jury Member
LyricBot
Prince Blake
Cagayan 5th Place Jury Member
AnnaKhait
XAudaciousX
Cagayan 4th Place N/A
NadiyaAnderson
GhostNoises
Cagayan 3rd Place Jury Member
NickMaiorano
Owenandheatherfan
Cagayan Runner-Up Finalist
LizMarkham
1dra7
Cagayan Sole Redvivor Finalist
KimHyoyeon
OstianWendy
Canada 15th Place Pre-Jury
KappaLULMan69
Death WarMachine
Canada 14th Place Pre-Jury
Pam
Sunslicer2
Canada 13th Place Pre-Jury
TommyWiseau
Ben109
Canada 12th Place Pre-Jury
Matilda
Thebiggesttdifan
Canada 11th Place Pre-Jury
OlennaTyrell
Nduke
Canada 10th Place Jury Member
CaptainK'nuckles
NateNJ14
Canada 9th Place Jury Member
DeathrineDarksou
BrunoSomebody
Canada 8th Place Jury Member
SJWario
EnTrey
Canada 7th Place Jury Member
AngieLayton
XAudaciousX
Canada 6th Place Jury Member
WooHwang
1dra7
Canada 5th Place Jury Member
BrookSoso
Owenandheatherfan
Canada 4th Place Jury Member
JoeDelCampo
Mister.. E.
Canada 2nd Runner-Up Finalist
DebbieWanner
Toadgamer80
Canada Runner-Up Finalist
JonSnow
Muffine
Canada Sole Redvivor Finalist
COKEMAN11
1dra7
Portugal 14th Place Pre-Jury
Raocow
HerrMana
Portugal 13th Place Pre-Jury
RJoy
BrunoSomebody
Portugal 12th Place Pre-Jury
EssJee
Shadowgeoff
Portugal 11th Place Pre-Jury
GailChordSchuler
NateNJ14
Portugal 10th Place Pre-Jury
BretMcKenzie
Toadgamer80
Portugal 9th Place Jury Member
AppeTyler
Thebiggesttdifan
Portugal 8th Place Jury Member
Barbie
Ashley Hikari
Portugal 7th Place Jury Member
KyletheRobot
EnTrey
Portugal 6th Place Jury Member
JemaineClement
Mister.. E.
Portugal 5th Place Jury Member
Amon
Owenandheatherfan
Portugal 4th Place Jury Member
Tynnyfer
COKEMAN11
Portugal 2nd Runner-Up Finalist
Tobias
Ben109
Portugal Runner-Up Finalist
NotRhonda
Rhonda the stalker fan!
Portugal Sole Redvivor Finalist
EveIII
Jaxswim
Mamanuca 11th Place Pre-Jury
NikkyD
NateNJ14
Mamanuca 10th Place Pre-Jury
KimChi
Owenandheatherfan
Mamanuca 9th Place Pre-Jury
IkaWong
Nduke
Mamanuca 8th Place Jury Member
MartyBinLaden
EnTrey
Mamanuca 7th Place Jury Member
DreGwenaelle
That Epic
Mamanuca 6th Place Jury Member
RocketRaccoon
Shadowgeoff
Mamanuca 5th Place Jury Member
SharonLubinstein
Sunslicer2
Mamanuca 4th Place Jury Member
RandyJackson
Thebiggesttdifan
Mamanuca Co-Runner-Up Finalist
HunterH
COKEMAN11
Mamanuca Co-Runner-Up Finalist
HornyWidow
BrunoSomebody
Mamanuca Sole Redvivor Finalist
Lindsay
1dra7 - Redemption Island & Greece
Game Changers 17th Place Pre-Jury
Yejide
Sunslicer2 - Reddy vs Fire
Game Changers 16th Place Pre-Jury
Cole
Avery FireFlame - China & All-Stars
Game Changers 15th Place Pre-Jury
IkaWong
Nduke - Mamanuca
Game Changers 14th Place Pre-Jury
Marianne
Toadgamer80 - Hawaii & All-Stars
Game Changers 13th Place Pre-Jury
Kris
That Epic - India
Game Changers 12th Place Pre-Jury
Barbie
Ashley Hikari - Portugal
Game Changers 11th Place Jury Member
MyraSartain
BrunoSomebody - Australia & Reddy vs Fire
Game Changers 10th Place Jury Member
SJWario
EnTrey - Canada
Game Changers 9th Place Jury Member
ChanelOberlin
Jaxswim - New Zealand
Game Changers 8th Place Jury Member
Satan
Owenandheatherfan - Philippines & All-Stars
Game Changers 7th Place Jury Member
Fauna
Shadowgeoff - Angola & Greece
Game Changers 6th Place Jury Member
Hayley
AudreyBeckyBB17Fan - Peru
Game Changers 5th Place Jury Member
IronSheik
NateNJ14 - Greece
Game Changers 4th Place Jury Member
Chadrick
Thebiggesttdifan - Redemption Island
Game Changers 2nd Runner-Up Finalist
Ezekiel
Mister.. E. - Hawaii & All-Stars
Game Changers Runner-Up Finalist
Tinsley
GhostNoises - India & Japan
Game Changers Sole Redvivor Finalist

     This castaway is originally from the FireVivor series.
     This castaway played Redvivor for a second time.
     This castaway played Redvivor for a third time.

Season DVD Covers

All credit goes to Avery FireFlame unless otherwise noted.

Discredited Seasons

The following is a list of other roleplays that Reddy Probst has hosted, yet have been effectively discredited and therefore not a part of the "true" Redvivor continuity.

Season Name Played Winner
RedSurvivor I December 2012 Stella (Mrdaimion)
RedSurvivor II December 2012 Brad (BrunoSomebody)
Redvivor: Cabrera November 2014 Kathy (Shadowgeoff)

Reasons

  • RedSurvivors I & II - Occurred prior to a series reboot.
  • Redvivor: Cabrera - Featured a small cast of ten with three back-to-back-to-back quitters.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.